ویدئو مارکتینگ یکی از شاخه های بازاریابی دیجیتال است و به معنای استفاده از محتوای ویدئویی برای جذب مخاطب می باشد. بسیاری از کاربران ترجیح می دهند به جای خواندن مطالب طولانی یک محتوای ویدئویی را تماشا کنند به همین علت کارشناسان سئو از محتوای ویدئویی برای بهینه سازی وب سایت استفاده می کنند. هدف اصلی این شاخه از دیجیتال مارکتینگ برندسازی است و تا زمانی که برندسازی اتفاق نیفتد فروش چندانی اتفاق نخواهد افتاد. با توجه به اهمیت و نقش این شاخه از دیجیتال مارکتینگ در این مقاله در مورد اصول و روش های موفقیت در ویدئو مارکتینگ صحبت خواهیم کرد.

 

اصول موفقیت در ویدئو مارکتینگ

انواع ویدئو مارکتینگ

برای این که بتوانید از طریق محتوای ویدئویی مخاطب خود را جذب کنید باید در مورد انواع ویدئوهایی که می توانید در این روش از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید اطلاعاتی را به دست آورید. انواع این ویدئوها عبارت اند از:

ویدئوهای فرهنگی (culture video)

ابعاد مختلفی از کسب و کارتان را به مشتریانتان نشان دهید و با مشتریان خود ارتباط احساسی برقرار کنید. آماده کردن ویدئوهایی در قالب مصاحبه از کارمندان مجموعه ی شما می تواند روش خوبی برای ایجاد اعتماد در مشتری باشد.

ویدئوی توضیحی (explainer video)

ویدئوهایی که جنبه ی توضیحاتی دارند توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب می کنند. هدف از این ویدئوها توضیح دادن و آموزش در ارتباط با محصول و خدمات یک مجموعه است. مزیت اصلی این ویدئوها این است که می توانید به صورت غیر مستقیم محصول خود را به مخاطب معرفی کنید. در این ویدئوها به مخاطب کمک می کنید تا مشکلاتش را حل کند و در آن ها سعی می شود اعتماد او جلب شود. در این شکل از محتوای ویدئویی می توانید از آموزش دادن و راهنمایی کردن به عنوان راه حلی برای حل کردن مشکلاتی که پرسونای شما با آن درگیر است استفاده کنید و در مخاطب ایجاد اعتماد کنید.

ویدئوی معرفی برند (brand video)

بخشی از کمپین ها تبلیغاتی ویدئو مارکتینگ ویدئوهایی هستند که یک برند را معرفی می کنند و در آن ها می توان از شخصیت پردازی و داستان سرایی برای انتقال پیام خاصی به مخاطب استفاده کرد. در ویدئوهای معرفی برند باید سعی کنید مخاطب خود را قانع کنید که برای شناخت برند شما زمان صرف کند.

ویدئوی انیمیشنی (animation video)

انیمیشن ها می توانند ابعاد جدیدی از کسب و کار شما را به نمایش در آورند چرا فرصت زیادی برای ایجاد خلاقیت دارند. استفاده از کاراکترهای کارتونی جذابیت زیادی برای مخاطب دارد و تأثیر آن برای مدت زمان طولانی تری باقی خواهد ماند.

ویدئوی تبلیغاتی (commercial video)

در این ویدئوها باید اهمیت استفاده از محصول و خدمات خود را به عنوان بهترین راه حل برای برطرف کردن یک مشکل مطرح کنید. برای آماده کردن یک ویدئوی تبلیغاتی باید از سناریویی همسو با محصول و خدمات خود استفاده کنید.

انواع ویدئو مارکتینگ

مزایا و اهمیت ویدئو مارکتینگ

ساخت محتوای ویدئویی به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی مزایای زیادی به همراه دارد و هر اندازه زمان و انرژی بیشتری برای این کار صرف کنید مسلماً بازخورد بهتری دریافت خواهید کرد. انتشار مداوم محتوای ویدئویی کمک می کند برند خود را مخاطبانتان معرفی کنید.

جذابیت محتوای ویدئویی و متنوع بودن پلتفرم های آن کمک می کند تأثیر عمیق تری بر مخاطب داشته باشید. چرا که فهم محتوای ویدئویی ساده تر از سایر اشکال محتوایی است. از این قابلیت محتوای ویدئویی می توان برای افزایش آگاهی نسبت به برند و افزایش فروش استفاده کرد.

این شکل از محتوا باعث افزایش تعامل شما با مخاطبینی می شود که با شما در ارتباط هستند. این تداوم تعامل اعتماد بیشتری را در مخاطب ایجاد می کند. برای اثبات اهمیت ویدئو مارکتینگ کافی است کاربران وب سایت هایی مانند یوتوب، آپارت، نماشا، تماشا و… را بررسی کنید. وب سایت آپارت از نظر رتبه الکسا در لیست سه سایت پرطرفدار ایران قرار گرفته است و وب سایتی مانند یوتوب با داشتن بیش از دو میلیارد کاربر نشان دهنده ی این هستند که کاربران فضای دیجیتال به محتوای ویدئویی علاقه ی بیشتری دارند و زمان بیشتری را برای آن صرف می کنند.

اهمیت ویدئو مارکتینگ

آمار و ارقام تأثیر ویدئو مارکتینگ بر رشد برند

محتواهای بصری به علت جذابیت و تأثیر خوبی که بر ذهن بیننده دارند می توانند به صورت هدفمند در ویدئو مارکتینگ مورد استفاده قرار بگیرند. استقبال کاربران از این سبک محتوا باعث شده است استراتژی تولید محتوا به سمت این روش سوق پیدا کند. پیش بینی های اخیر بر اساس آمار و ارقام سال های گذشته نشان می دهد تا سال 2022 ترافیک ویدئو به 82 درصد خواهد رسید. این روند روبه رشد نشان می دهد روند رشد ویدئو مارکتینگ همچنان ادامه خواهد داشت.

محبوبیت محتوای ویدئویی

محتوای ویدئویی به طرز شگفت انگیزی باعث افزایش فروش می شود. استفاده از محتوای ویدئویی در لندینگ باعث افزایش 80 درصدی نرخ تبدیل می شود و تفاوتی ندارد که ویدئوی شما در چه رتبه ای قرار بگیرد. 90 درصد از مصرف کنندگان ادعا می کنند تماشای محتوای ویدئویی کمک می کند تصمیم بهتری در مورد خرید یک محصول داشته باشند. بررسی ها نشان می دهد 74 درصد از کاربرانی که محتوای ویدئویی توضیحی در مورد یک محصول مشاهده می کنند به مشتری بالقوه تبدیل می شوند.

ترفندها و نکات ویدئو مارکتینگ

ترفندها و نکات ویدئو مارکتینگ

 برای این که محتوای ویدئویی جذابی داشته باشید باید نکاتی را هنگام تولید محتوای ویدئویی رعایت کنید. اولین و مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که کسل کننده نباشید. روزانه صدها ویدئو در فضای دیجیتال منتشر می شود که بسیاری از این ویدئوها توسط تیم ها حرفه ای و قدرتمند تهیه شده اند. برای داشتن یک محتوای ویدئویی قدرتمند باید سعی کنید مخاطب خود را در 10 ثانیه ی اول جذب کنید تا برای دیدن ادامه ی ویدئوی شما اشتیاق پیدا کند.

با توجه به این که آماده کردن یک محتوای ویدئویی تأثیرگذار به تجهیزات و تخصص نیاز دارد پیشنهاد می کنم پروژه ی آماده کردن محتوای ویدئویی برای وب سایت یا شبکه های اجتماعی خود را به دست افرادی بسپارید که در این زمینه تخصص دارند و تجهیزات کافی برای ساخت یک محتوای ویدئویی باکیفیت و ارزشمند را داشته باشید.

مجموعه ی آسان کلیپ با در دست داشتن تجهیزات کافی و بهره بردن از دانش و تخصص کارشناسان این حیطه، از پیشگامان برتر در زمینه ی تولید محتوایی ویدئویی هستند. پیشنهاد می کنم برای دریافت مشاوره با متخصصان و کارشناسان آسان کلیپ تماس بگیرید.